POSIADAMY CERTYFIKAT SYSTEMU ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ W OPARCIU O WYMAGANIA NORMY EN ISO 9001:2015

R  W  K   Czcionka   A  +A  A++  Tumacz jzyka migowego

Slider 4 DBFO Wola 1
Slider 8 DBFO Wola 5
Slider 6 DBFO Wola 3
Slider 10 DBFO Wola 7
Slider 9 DBFO Wola 6
Slider 11 DBFO Wola 8
Slider 7 DBFO Wola 4

Festiwal Nauk Przyrodniczych

2023-02-10 09:39

Na początku lutego w Szkole Podstawowej nr 225 im. Józefa Gardeckiego na warszawskiej Woli odbył się Festiwal Nauk Przyrodniczych składający się z trzech modułów.

 

I moduł Festiwalu Nauk Przyrodniczych pt. „Eksperymentuj i oglądaj w rzeczywistości wirtualnej - Dzień z EMPIRIUSZEM i okularami VR” pozwolił uczniom doświadczyć

 

wirtualnej rzeczywistości korzystając z technologii VR „Wirtualne Laboratorium - Empiriusz” oraz „Wirtualne okulary”. Uczniowie wkładając gogle poruszali się po realistycznie wyglądającej pracowni. Za pomocą kontrolerów sięgali po probówki i odczynniki oraz wykonywali doświadczenia. Pozostali uczniowie śledzili przebieg reakcji chemicznych na ekranie. Dzięki nauce wizualnej ClassVR uczniowie mogli przenieść się w niewyobrażalnie ciekawy świat otaczającej rzeczywistości przyrodniczej. Wirtualna rzeczywistość pomogła w utrwaleniu przyswojonej wiedzy poprzez obserwację w trójwymiarze układów i narządów ludzkiego ciała oraz komórek, wirusów i mikroorganizmów.

 

II moduł Festiwalu Nauk Przyrodniczych odbył się następnego dnia pod nazwą „ Rozwijaj ciekawość poznawczą i zainteresowanie otaczającym światem. Dzień eksperymentowania”. Nie od dziś wiadomo, że obserwacje i eksperymenty są najważniejszymi metodami poznawania w naukach przyrodniczych. Nazywane „królewską parą” metod uczenia się, rozwijają wśród uczniów pomysłowość, samodzielność, przedsiębiorczość oraz zachęcają do większej aktywności. Eksperymenty były przygotowane przez uczniów z klas: 4c, 5a, 5d, 6c, 7a, 8b, 8d, którzy przeprowadzili doświadczenia z dziedziny biologii, chemii, fizyki np.: „Szalona piana” , „Magiczna substancja” , „Kolorowe bąbelki”, „Magnesowanie ciał”,„Magia czarnej herbaty”,  „Balonik w butelce”,  „Łódka w mydlinach”,  „Dziurawy tankowiec”, „Jajkożerna butelka”, „Magiczne stożki”,  „Olej czy Oliwa”, „Tęczowy obraz płyty CD”, „Wiatr w żagle”.

 

Ostatniego dnia festiwalu w szkole przeprowadzony został III moduł - wykład połączony
z pokazem „Czy światło można złapać?” (dr hab. Barbara Piętka, prof. UW) .
Dotyczył on tematyki „Wykorzystywania matematycznego sposobu myślenia do obserwowania i rozumienia procesów przyrodniczych”.

 

Podczas spotkania przeprowadzono doświadczenia z optyki, które pozwoliły zilustrować
w prosty sposób rodzaje światła, rozchodzenie się światła w różnych materiałach i metody obrazowania. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się światło diody od światła żarówki, świeczki i słońca oraz jak zbudować własne spektrometry. Ponadto sprawdzili, czy promienie światła rzeczywiście rozchodzą się po liniach prostych. Zajęcia zakończone były omówieniem najnowszych trendów w optyce (uwzględniając eksperymenty, za które przyznano nagrody Nobla w optyce – np. szczypce optyczne) i wstępem do optyki kwantowej (uwzględniając pułapkowanie światła w mikro-strukturach i kryształach fotonicznych).

 

Prowadzone podczas festiwalu zajęcia dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń. Komentarze na lekcji: fantastyczne, najlepsza lekcja, niesamowite, przepiękne potwierdzają radość jaka towarzyszyła dzieciom.

Galeria

wróć

 Partnerzy 4Partnerzy 5Partnerzy 6 Partnerzy 7Partnerzy 8

Oświata na Woli w liczbach :

Budżet 501 733 751 zł | Etaty 3678 | Uczniowie 27517 | Placówki 69 | 1128 oddziały w tym 23 oddziały kursów kwalifikacyjnych | 4 projekty realizowane ze środków Unii Europejskiej